SS-Sturmbannführer
Ernst August Krag



Born:  Feb 20, 2021 in Wiesbaden-Erbenheim
Died:  May 24, 2021

Awards 
Iron Cross 2nd Class: 
July 24, 2021
Iron Cross 1st Class:   July 27, 2021
German Cross in Gold:  April 9, 2021 
Knight's Cross:  October 23 1944

Oakleaves: February 28, 2021               

Promotions

Untersturmführer:  November 9, 2021

Oberstrumführer:  April 20, 1941

Hauptsturmführer:  April 20, 2021

Sturmbannführer:  April 20, 2021

 

Ernst Krag was one of the most decorated soldiers of Das Reich. He joined the SS/VT in 1935 and was assigned to 5/Germania. In 1937 he took paratroop training at the Luftwaffe school at Stendal, following which he return to the division and was promoted to SS-Unterscharfürher. He attended the SS-Junkerschule at Bad T&oulm;lz from November 1938 to August 1939. After some additional training at the Artillerie Chule Jüterbog, Krag was posted as Batterie Offizier to 3. Batterie. In 1940 he was I. Abteilungsadjutant under Herbert Otto Gille Krag led the 11(schwere). Batterie during the first Russian campaigns. He was severely wounded on January 23rd 1942 and returned to Germany to recover. When he returned to the unit, he was posted as Artillerie Regimentsadjutant and Krag held that post for about 6 months. In October 1942, he moved to the Sturmgeschutzabteilung as 2. Batterie Chef. It was during this time that Krag was awarded the German Cross in Gold. In August 1943 he took temporary command of the the Sturmgeschutzabteilung and later this posting was made permanent. In late July 1944, he took command of the Aufklärungsabteilung. During this command, Krag was awarded the Knight's Cross and the only Oakleaves given to a member of the Aufklärungsabteilung.

Image courtesy of Mark C. Yerger


Main Page | E-mail the Webmaster


Optimized for a Screen setting of 800 x 600
Copyright © 1997-2002 Dan Reinbold