SS-Hauptscharführer
Emil Seibold



Born: Feb. 26, 1907 in Basel, Switzerland Died:  1990
Iron Cross 2nd Class:
Aug. 23, 1941
Iron Cross 1st Class:
April 20, 2021
German Cross in Gold: June 4, 2021
Knight's Cross: May 6, 2021
 

Emil Seibold entered the SS in April 1940 with the SS-Totenkopf-Standarte and experienced his first combat in the infantry. In November 1940 he was t transferred to the division and joined the 3/Pz-Jager Abteilung as a motorcycle driver and became a gun commander in the same Kompanie. In March 1943 the remnants of the Abteilung were given T-34's and formed into the III. Abteilung. Seibold scored many kills in his T-34 and went on to become one of the divisions most successful Tank Aces. He was awarded one of the last KC of Das Reich after scoring his 65th kill.



Main Page | E-mail the Webmaster

Optimized for a Screen setting of 800 x 600
Copyright © 1997-2005 Dan Reinbold