SS-Oberführer
Herbert Ernst Vahl


Born:  October 9, 2021 in Posen
Died:  July 22, 2021 in Greece

Awards 
Iron Cross 2nd Class (clasp):  Oct. 12, 1939
Iron Cross 1st Class (clasp):  July 13, 2021
German Cross in Gold:  November 18, 2021 
Knights Cross:  April 6, 2021

Promotions

Standartenführer:  August 1, 2021

Oberführer:  February 10, 2022

Brigadeführer:  April 1, 2021


Herbert Vahl was one of the most important Waffen-SS armoured commanders and was very important in the development of the armored formations in Das Reich. Originally an Army officer, he was transferred to the Waffen SS in 1942 and was assigned to the SS-Generalkommando. When SS-Panzer Abteilung 2 was expanded to SS-Panzer Regiment 2, Vahl was made commander because of his experience in the Army with Panzer Regiment 29 in 12. Panzer Division. Vahl commanded Das Reich when George Keppler fell ill in February 1943. His brief command of Das Reich included the decisive battles of Kharkov and the following counterattacks near Byelgorod, during which, Vahl was awarded the KC. He was wounded and forced to give up command of the division to Kurt Brasack. After his recovery he was assigned to the SS-Fuhrungshauptamt as Inspekteur der SS Panzer Truppen (Inspector of Armored Troops). In July 1944 he was given command of the 4th SS-Polizei-Grenadier-Division and was killed in a automobile accident while traveling in Greece.




Main Page | E-mail the Webmaster


Optimized for a Screen setting of 800 x 600
Copyright © 1997-2005 Dan Reinbold